Elérhetőségünk:   +36-1/79-28-340   |
  +36-70/941-90-12 BÜNTETŐ ÜGYVÉD, VÉDŐÜGYVÉD, BÜNTETŐJOGI ÜGYVÉD BUDAPEST

https://roskaugyvediiroda.hu/
hu / en
 
Tel.: +36-1/79-28-340        Mob.: +36-70/941-90-12
Ügyvédi irodánk gazdasági, pénzügyi bűncselekmények esetén büntető ügyvédként, védőügyvédként látja el ügyfelei hatékony képviseletét, védelmét.

A végelszámolás

Szerző: Dr. Roska Sándor, büntetőjogi ügyvéd
 

Segítségre van szükségem. Időpontot kérek.

A legnagyobb reményekkel indult vállalkozások esetén sincs biztosíték a sikerre: elfogyott a kezdeti lendület, nem jönnek a várt eredmények, vagy éppen a cégvezetés teljesen más irányban keresi a boldogulást. Számtalan oka lehet annak, hogy valaki úgy dönt: nem kívánja a vállalkozását folytatni. Milyen lehetőségek állnak ez esetben rendelkezésre? Alapvetően két megoldás létezik: az egyik az üzletrészeladás, vagyis amikor a cégtulajdonosok értékesítik az üzletrészüket, a másik a végelszámolás.

Az alábbiakban a végelszámolási eljárásról lesz szó.

A végelszámolás első lépései

A végelszámolás a cég jogutód nélküli megszüntetése: első és legfontosabb feltétele, hogy csak olyan cég esetében kerülhet rá sor, amelyik nem fizetésképtelen, vagyis vagyona feltehetően fedezni fogja a tartozásait.

A végelszámolást a cég legfőbb szerve határozhatja el (ez bt. és kkt. esetében a tagok gyűlése, kft.-nél a taggyűlés, rt.-nél a közgyűlés, egyszemélyes kft.-nél az alapító vagy az egyedüli tag). A határozatban meg kell határozni a végelszámolás kezdő időpontját, és meg kell választani a végelszámolót.

A kezdő időpont jelentősége abban áll, hogy ettől az időponttól a cég vezető tisztségviselőjének, törvényes képviselőjének a végelszámolót kell tekinteni. Ennek adóügyi következménye is van, mivel a végelszámolás kezdő időpontjától a végelszámolónak kell teljesítenie a céget terhelő adókötelezettségeket. Ennek megfelelően a végelszámolás alatt a NAV az adókötelezettségek elmulasztása miatt nem a céggel, hanem a végelszámolóval szemben szabja ki a mulasztási bírságot (kivéve, ha a végelszámoló bizonyítja, hogy a mulasztásban felelősség nem terheli).

A korábbi cégvezető (vezető tisztségviselő) feladatai

A cég korábbi vezető tisztségviselőjének is vannak teendői, melyeknek a végelszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül köteles eleget tenni:

  • a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal tevékenységet lezáró beszámolót készít (értelemszerűen a Számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozások esetében),
  • intézkedik a beszámolót letétbe helyezése és közzététele iránt,
  • benyújtja a NAV-hoz a tevékenységzáró adóbevallásokat, illetve a megelőző időszakra vonatkozó bevallásokat, melyet benyújtási határideje még nem járt le.
  • a cég iratanyagát átadja a végelszámolónak, és tájékoztatja a folyamatban lévő ügyekről,
  • tájékoztatja a végelszámolás megindításáról a munkavállalókat, a szakszervezeteket, az üzemi tanácsot.

A cég korábbi vezető tisztségviselője e feladatok elmulasztásából vagy nem megfelelő teljesítéséből eredő károkért a polgári jog általános szabályai szerint tartozik kártérítési felelősséggel. Emellett a cégbíróság 100 000 forinttól 900 000 forintig terjedő, ismételten is kiszabható pénzbírsággal sújthatja.

A végelszámoló feladatai

A végelszámoló 15 napon belül köteles a cégbíróságnak bejelenteni – változásbejegyzési kérelemben – a végelszámolás megindítását. A kérelemnek tartalmaznia kell a végelszámolás megindítását elrendelő határozat keltét, a végelszámolás kezdő időpontját, a végelszámoló adatait (név, cím stb.), a korábbi vezető tisztviselők jogviszonyának megszűnését, a cégnevét a végelszámolásra utaló toldattal.

A változásbejegyzési kérelem késedelmes előterjesztése esetén a bíróság 50 000 forinttól 900 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtja a végelszámolót.

A cégbíróság a végelszámolás megindításáról végzést hoz, amelyet a Cégközlönyben közzétesz. A végzésben szerepel a hitelezőknek szóló felhívás is, miszerint követeléseiket a közzétételtől számított 40 napon belül jelentsék be a végelszámolónak.

A végelszámoló a végelszámolás közzétételétől számított 15 napon belül értesíti a végelszámolás megindításáról a nyilvántartásokat vezető hatóságokat (ingatlan, gépjármű stb.), a számlavezető pénzintézetet, ha a cég hatósági vagy bírósági eljárásokban érintett, akkor a hatóságokat, bíróságokat.

A végelszámolás során a végelszámoló felméri a cég vagyoni helyzetét felméri, behajtja a követeléseit, tartozásait kiegyenlíti, jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti, vagyoni eszközeit pedig szükség esetén értékesíti. Amennyiben marad vagyon a hitelezők kielégítése után, azt felosztja a cég tagjai között (pénzben vagy természetben), végül a cég működését megszünteti.    

Ha már előre látható, hogy hosszabb ideig tart a végelszámolás, célszerűségi okokból a cég (annak is a legfőbb szerve) dönthet a gazdasági tevékenység ideiglenes, korlátozott folytatásáról. A cég legfőbb szerve elrendelheti azt is, hogy a végelszámoló évente készítsen tájékoztatót, abban mutassa be a cég helyzetét, és annak okát, hogy miért nem sikerült még befejezni az eljárást.

Akármeddig azonban nem húzható a végelszámolás, azt a kezdő időponttól számítva legkésőbb 3 éven belül be kell fejezni. Abban az esetben, ha három éven belül nem nyújtják be a cég törlésére irányuló kérelmet, kényszertörlési eljárás lefolytatására kerül sor.

Ha a végelszámoló azt állapítja meg, hogy a cég vagyona nem elegendő a hitelezők követeléseinek fedezetére, a tagok 30 napon belül megfizethetik a hiányzó összeget. Ha ez nem történik meg, a végelszámoló haladéktalanul köteles kezdeményezni a felszámolási eljárást megindítását: a kérelemhez nincs szükség a legfőbb szerv hozzájárulására, ám a végelszámoló köteles erről – haladéktalanul – tájékoztatni a legfőbb szervet.

A végelszámolás befejezése

A végelszámolás befejező lépéseként a végelszámoló elkészíti

  • az adóbevallásokat,
  • a számviteli jogszabályokban előírt, a végelszámolásához szükséges dokumentumokat,
  • a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, illetve a részvételével működő egyesületek, alapítványok sorsára vonatkozó javaslatot, valamint
  • a vagyonfelosztási javaslatot,

és mindezeket a legfőbb szerv elé terjeszti jóváhagyásra.

A legfőbb szerv határozatot hoz az előterjesztett iratok, illetve a vagyonfelosztás elfogadásáról, egyúttal döntést hozhat a jogok engedményezéséről és a kötelezettségek átruházásáról, valamint a cég tartozásának más által történő átvállalásáról is.

Lényeges, hogy a végelszámolást nem lehet addig befejezni, amíg a cégnek olyan ismert követelése vagy tartozása áll fenn, amelyről a vagyonfelosztási határozatban nem rendelkeztek.

A cég iratanyagának elhelyezéséről a végelszámoló köteles gondoskodni. Az iratőrzés költségeiről rendelkezni kell a vagyonfelosztási javaslatban. Gyakori megoldás, hogy az iratanyag őrzését (ingyenesen vagy ellenérték fejében) a tagok valamelyike vállalja.

A végelszámolási eljárás legvégén a végelszámoló egyidejűleg benyújtja

  • a záróbeszámolót a céginformációs szolgálathoz),
  • a záró adóbevallásokat a NAV-hoz,
  • a cég törlésére irányuló kérelmet a cégbírósághoz.

A törlési kérelem cégbírósághoz való benyújtását követően, legfeljebb 90 napon belül a NAV automatikusan megküldi a törléshez szükséges engedélyt. A cég  azonban csak akkor törölhető, ha a törlésnek adóigazgatási és társadalombiztosítási szempontból nincs akadálya, vagyis nincs megindítandó vagy folyamatban lévő adóeljárás, illetve adótartozás. Ha a NAV a cégbíróságot a törlés valamely akadályáról értesíti, úgy a törlési hozzájárulásra csak az akadály megszűntét követően kerülhet sor (tehát ha az adóeljárás véglegesen lezárult, az adótartozást rendezték).

Végezetül megemlítendő, hogy a végelszámolás folyamata alatt, egészen a cég törlésére irányuló kérelem cégbírósághoz történő benyújtásáig, a legfőbb szerv dönthet úgy, hogy megszünteti a végelszámolást és folytatja a cég működését. Ebben az esetben vissza kell vonni a végelszámoló megbízását, ki kell fizetni részére a díjazását, és meg kell választani az az új vezető tisztségviselőt.

 

Kapcsolat

Hívjon bennünket!   
Írjon nekünk!

Dr. Roska Sándor
gazdasági-, gazdasági büntetőjogi ügyvéd

Irodánk címe:
1024 Budapest, Margit krt 49. IV. em. 1.
e-mail: iroda@roskaugyvediiroda.hu

Ügyvédi irodánk Budapest II. kerületében a Mechwart ligetnél található. 

Parkolási lehetőség a Keleti Károly utcában a Margit körútról rögtön jobbra fordulva érhető el.

Időpontot kérne?

Keressen bennünket bizalommal!
Vegye fel velünk a kapcsolatot! 

+36-1/79-28-340
+3670/941-90-12

 

Bűncselekmények - Eljárások

IGNORANTIA IURIS NON EXCUSAT -  A törvény nem tudása nem mentesít

A törvény, a lehetőségek tudása viszont kapukat nyit meg és esélyeket teremt...

Tovább

Gazdasági büntető ügyvéd, védő ügyvéd, jogi tanácsadás, jogi szakértelem.. Miért bennünket válasszon?

Gazdasági büntető ügyvéd, védő ügyvéd, jogi tanácsadás, jogi szakértelem.. Miért bennünket válasszon?

Mi nem ügyeket, nem felesleges eljárásokat generálunk. Komplex megoldásokban, eredményes stratégiákban gondolkozunk. Célunk mindig az ügyfél érdekének maximális szem előtt tartása...

Tovább

Ügyvédi Iroda Budapesten Buda szívében